Türkiye de alternatif balayı mekan önerileri

6 Temmuz 2019 Cumartesi
Türkiye de alternatif balayı mekan önerileri

Merhabalar bu yazımız da fotoğraf ve fotoğrafçılık dışına çıkıp sizler için Türkiye'nin az bilinen balayı mekanlarını derledik.

Türkiye'nin eşsiz güzellikleri arasında size hitap ettiğini düşündüğünüz rotayı kendiniz belirleyebilirsiniz. Detaylar Alternatif balayı önerileri yazımızda başlıyoruz.

1- Adatepe

Küçükkuyu‘ya 3,5 km uzaklıkta olan Adatepe Köyü, yüksek duvarlardan oluşan taş evleri ve serin gölgeli sokaklarıyla Kazdağları‘nın eteklerinde, geçmişten kalma bir fotoğraf gibidir. İda Dağı‘nın batı yamaçlarında, uzun süre gözlerinizin önünden gitmeyecek görüntüler sunan Adatepe, Edremit Körfezi ‘nin kuzey ucunda, deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte ve tatil merkezlerine oldukça yakın bir bölgededir. Doğal ve tarihi SİT alanı olarak koruma altındaki Adatepe Köyü, oksijen oranının yüksekliğiyle bilinen Kazdağlarının en batı ucunda ve Ege denizine tepeden bakan bir konumda, zeytinlik ve çam ormanlarıyla çevrilidir.

ADATEPE Ege Denizinin doğu kıyısında,İda Dağının batı yamaçlarında,Edremit Körfezinin kuzey ucunda bulunmaktadır. Yerleşim antik çağlarda başlamış, İliada destanında "Gargaros"olarak adıgeçen bölgededir ve yerleşim günümüzde de sürmektedir. Köyün bulunduğu bölge Truva , Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşımaktadır. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köyde mevcut binalarda görülmektedir. Çevrede betonlaşmanın başlaması nedeniyle köy 1989 yılında SIT alanı ilan edilmiştir. Bugün,daha önceden mevcut evlerden başka yeni ev yapılamamakta,mevcut ayakta olan evler aslına uygun restore edilmekte,yıkık durumda olan evler ise köydeki mimariye uygun yeniden inşa edilmektedir. (Bunlar için Anıtlar Kuruluna proje ile başvurulması gerekmektedir.) ZEUS ALTARI antik çağdan kalmış olup,köyün denize bakan tepesinde bulunmaktadır. Köyde bulunan tarihi eserler Çanakkale Müzesi tarafından koruma altına alınmıştır. Köy camii Selçuklu yapımıdır.

2-Çukurbağ Yarımadası

Kaş Merkez'e oldukça yakın olan Çukurbağ Yarımadası her sabah sizi, harika bir denize ve manzaraya karşı uyandırmanın sözünü verir. Biraz hareket arayanlar ve yatmaya mı geldik, diyenler Kaş'ta paraşütle uçabilir ve Kaş'ın tertemiz denizinin altındaki saklı cenneti dalış yaparak keşfedebilir. Bu kadar da değil biraz da ada havası alalım derseniz ve pasaportunuz da yanınızda ise günübirlik bir Meis turu yapabilirsiniz.

3-Kalem Adası

İzmir Dikili’nin Bademli Köyü'ne bağlı olan henüz turist istilasına uğramamış Kalem Adası'ndan bahsetmek istiyoruz. Ege’nin Maldivleri diye anılmaya başlayan bu ada balayınız için muhteşem bir tercih olabilir.

4-Kalkan İslamlar Köyü

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı turistik bir mahalle olan Kalkan'da Otel ortamında bulunmak istemiyorsanız, özel havuzlu balayı villalarından kiralayabilirsiniz.

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı'nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir.

Not: Bu tarz günlük kiralık villalar için ödeme yaparken tedbirli davranın.

5-Ayder - Çamlıhemşin

Klasik otel balayılarının dışında doğa ile iç içe vakit geçirmek istiyorsanız , Rize , Trabzon gibi doğa güzellikleri ve yaylaları ile meşhur doğu karadenizi gezme fırsatınıda bulacağınız kaliteli tesisleri de bulunan Ayder'de balayınızı geçirebilirsiniz.

Kış aylarında bembeyaz kar yığınlarının altında kalan eski ahşap yayla evleri, beyaza bürünmüş ormanlar, bacasından sıcak bir evin simgesi olan dumanı tüten evler , yaz başı her türlü renkten çiçeğin açtığı yaylalar ve gürül gürül sesleri ile yükseklerden dökülen şelaleler... Her mevsim farklı bir güzellik katar Karadeniz'e.

6-Mardin

Tarihle iç içe kral dairesinde balayı yapmak istiyorsanız Mardin'i tercih edebilirsiniz.

M.Ö.4500'den başlayarak klasik anlamda yerleşim gören Mardin, Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Roma, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu , Osmanlı dönemine ilişkin bir çok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş önemli bir açık hava müzesidir.

Paylaş