Düğün fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmeliyim

22 Ekim 2018 Pazartesi
Düğün fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmeliyim

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere düğün fotoğrafçısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Öncelikle neden dikkat etmeliyiz sorusu aklınıza gelmiş olabilir hemen açıklayalım.

Düğün , Nişan gibi özel günlerimiz bizler için bir daha yaşanması mümkün olmayacak değerli vakit dilimleridir. Bu günlerde özellikle aksilikler bizi bulur gibi hissederiz. Bu ihtimali düşürmek için çalışacağınız kuaförden , düğün salonuna, fotoğrafçıdan , Araç süslemesine kadar tüm firmaların referanslarına , müşteri yorumlarına dikkat etmeliyiz.

Bizim konumuz ve uzmanlık alanımız Fotoğraf olduğuna göre , siz değerli çiftlerimize Fotoğrafçı seçerken dikkat etmeleri gereken hususları anlatmak istiyoruz.

1- Öncelikle hayal ettiğiniz çekimi yapabileceğine inandığınız fotoğrafçıları belirleyin.

2- Çalışmaya karar vermeden önce Fotoğrafçıya ait çalışmalara göz atın.

3- Fotoğrafçının deneyimi ve müşteri yorumları önemlidir. Seçeceğiniz fotoğrafçı ile daha önce çalışmış bir tanıdığınız var ise fikirlerini alın.

4- Çalışacağınız fotoğrafçının kurumsal bir kimliği olup olmadığına dikkat edin.

5- Sadece ucuz olduğu için fotoğrafçıyı bir tercih etmeyin, sizi hayal kırıklığına uğratma ihtimalini unutmayın. (işin ehli olmayan kişilerden uzak durun). Düğünündeki çekimden memnun kalmayıp , tekrar fotoğraf çekimi yapan çiftlerin bu sıkıntıyı yaşamalarının sebebi genellikle budur.

6- Çalışmaya karar verdiğiniz fotoğrafçı ile buluşarak Hayalini kurduğunuz çekim için detayları mutlaka yüz yüze görüşün.

7- Çalışacağınız fotoğrafçı ile yapacağınız sözleşmeden önce sözleşme maddelerini iyice gözden geçirin. Sizin ya da fotoğrafçının haklarında kayıp olmaması için bu önemlidir.

8- Ucu açık kelimeler kuran fotoğrafçılardan uzak durun. Örneğin : çekimlerimiz 1-2 saat arası sürmektedir gibi. Sürelerin net olmasına dikkat edin. Bir düğün çekiminin hakkı ile yapılabilmesi için (ulaşım hariç) ortalama 2 saate ihtiyaç vardır.

9- Sizlere farklı seçenekler sunmayan, bulunduğunuz şehirde hemen hemen tüm çiftlerin gittiği mekanları tercih eden fotoğrafçılardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

10- Anlaştığınız fotoğrafçı popüler bir isim olabilir , Bu durumda dikkat etmeniz gereken sizin fotoğrafınız çekecek kişinin o fotoğrafçı olup olmayacağı. ( bazı isimler markalaştığı için sadece isimlerini kullanarak çalıştırdıkları elemanlara çekim yaptırabiliyor )

Unutmayın bu sizin en özel gününüz ve seçeceğiniz fotoğrafçının da bunun farkında olacak bir fotoğrafçı olmasına dikkat edin.

Mutlu kalın

Fikr-u Hayal

Paylaş